Oprogramowanie antywirusowe

Który program antywirusowy wybrać?

Zastanawiacie się, który program antywirusowy wybrać? Który najlepiej zabezpieczy komputer przed zagrożeniami? Który zapewni bezpieczeństwo podczas korzystania z bankowości internetowej?

Niestety nie mogę udzielić na te pytania jednoznacznej odpowiedzi. Z dużym prawdopodobieństwem mogę jednak stwierdzić, że idealny program antywirusowy nie istnieje. Kilka produktów na rynku jest jednak bliska ideału.

Dlaczego warto wybrać dobry program antywirusowy?

Program antywirusowy, jak sama nazwa wskazuje, jest tylko programem. Nie posiada inteligencji, jaką posiadają programiści po drugiej stronie barykady, którzy tworzą wirusy. W internecie możemy się natknąć, na nowe lub mocno zmodyfikowane zagrożenia, które są odpowiedzią na coraz to nowsze algorytmy bezpieczeństwa. Dlatego też oprogramowanie antywirusowe ma sens tylko wtedy, kiedy ma ciągły dostęp do najnowszych aktualizacji baz wirusów.

Musimy pamiętać, że wybór programu antywirusowego to nie tylko skuteczność wykrywania infekcji. Oprogramowanie antywirusowe bardzo mocno ingeruje w system operacyjny. Często, kiepsko zoptymalizowany silnik programu antywirusowego, może bardzo negatywnie wpłynąć na wydajność całego komputera lub spowodować problemy ze stabilnością pracy. Program może być skuteczny ale jednocześnie znacznie obniżyć komfort użytkowania komputera.

Który darmowy program antywirusowy wybrać?

Wielu użytkowników komputera uważa, że nie istotne jaki program antywirusowy, ważne że jest. Niestety, korzystanie z darmowego programu antywirusowego najczęściej nie chroni komputera przed poważnymi i najnowszymi zagrożeniami. Z doświadczenia w serwisie komputerowym wiem, że najczęściej darmowe antywirusy znacznie obciążają, w szczególności starsze komputery. Komputery po instalacji tych rozwiązań uruchamiają się dłużej i mają widocznie wolniejszą reakcję na rozkazy użytkownika.
W darmowych produktach zdarzają się też poważne błędy, które nie jednokrotnie mogą spowodować awarię systemu. Spotkałem się również z sytuacjami, w których nie poprawnie działający darmowy antywirus blokował całkowicie połączenie z internetem lub możliwość korzystania z poczty.

Program antywirusowy to bardzo skomplikowane i zaawansowane technologicznie oprogramowanie, które wymaga ciągłej pracy całego sztabu wysokiej klasy specjalistów dbających o skuteczną i aktualną bazę wirusów. Dlatego też nie ma się co oszukiwać, że dobrej jakości produkt otrzymamy za darmo. Najczęściej darmowe wersje antywirusów, są traktowane jako forma reklamy producenta, mająca na celu, przekonać do zakupu płatnego produktu. Dlatego nie mogę polecić żadnego z darmowych programów.

Który więc wybrać, aby dobrze chronił?

Proponuję zapoznać się z ofertą naszego sklepu. Największą wagę przykładamy do jakości sprzedawanych produktów, dlatego znajdziesz tutaj tylko dobre i bardzo dobre produkty.